Velká Británie (Spojené království Velké Británie a Severního Irska) v rámci školního projektu „Jídelníček světa“ ve spolupráci se školní jídelnou (6. ročník, prosinec 2019 a leden 2020)

Tuto zemi si zvolili na základě třídního hlasování žáci 6. ročníku.
Ve spolupráci se školní jídelnou byl měsíc leden věnován Velké Británii (Spojené království Velké Británie a Severního Irska).

Paní kuchařky šesťákům nabídly tato jídla:

Polévka:
1. Anglická gulášová polévka (anglická slanina, cibule, paprika sladká, kmín, celer, mrkev, brambory)
2. Krémová rajčatová polévka (rajčata, anglická slanina, mrkev, cibule, celer, smetana, cukr, sůl)

Hlavní jídlo:
1. Anglické těstoviny se špenátem a sýrem ( těstoviny, cibule, anglická slanina, sekaný špenát, sýr).
2. Smažené rybí prsty, bramborová kaše, palačinka s nutelou (1 ks ).
3. Vepřové maso s medvědím česnekem ve smetanové omáčce (vepřové, nebo jiné maso, medvědí česnek, smetana, mléko, máslo). Příloha – vařené brambory.
4. Dhal – Indická čočka (červená čočka, rajče, červená cibule, mrkev, zázvor, kurkuma). Příloha – chléb.
5. Tagliatelle s lososem a brokolicí (losos, brokolice, těstoviny tagliatelle, sýr).
6. Kuřecí paličky s citronem a celerem (sojová omáčka, celer). Příloha – rýže.
7. Kuřecí prsa v sýrové omáčce (pórek, šunka, sýr, smetana). Příloha – rýže, nebo kuskus.
8. Cizrna s krůtím masem na paprice (krůtí prsa, vařená cizrna, cibule, paprika sladká, mléko). Příloha – kuskus, nebo rýže.
9. Cizrnový guláš s mletým hovězím masem (hovězí libové maso, vařená cizrna, cibule, rajčatový protlak, paprika sladká, česnek, kmín). Příloha – kuskus, nebo rýže, nebo těstoviny.

Vítězné jídlo:
Polévka:
– Anglická gulášová polévka (anglická slanina, cibule, paprika sladká, kmín, celer, mrkev, brambory)

Hlavní chod:
– Smažené rybí prsty, bramborová kaše, palačinka s nutelou (1 ks ).

V pondělí 27. ledna 2020 byla ve školní jídelně k obědu Anglická gulášová polévka (anglická slanina, cibule, paprika sladká, kmín, celer, mrkev, brambory) a jako hlavní chod Smažené rybí prsty, bramborová kaše, palačinka s nutelou (1 ks). Toto menu si vybrali z nabídky šesťáci na základě třídního hlasování.

Šesťáci v prosinci vyrobili a v měsíci lednu vyzdobili školní jídelnu kolážemi a postery:

Zeměpisná mapa – Velké Británie a Evropy

Velká Británie – geografie