Spojené státy americké v rámci školního projektu „Jídelníček světa“ ve spolupráci se školní jídelnou (9. ročník, září 2019)

Každý měsíc si jedna třída vybere nějakou zemi, kterou v rámci projektu ,,Jídelníček světa“ zpracuje. Na říjen jsme se my, deváťáci, dohodli na Spojených státech amerických. Rozdělili jsme se do skupin a začali pracovat na plakátech s geografií, kulturou, zajímavostmi, jídlem a známými osobnostmi. Plakáty jsme vyzdobili ve školní kuchyni. Paní kuchařky nám daly na výběr z šesti různých amerických jídel, které by mohly uvařit. Společně jsme vybrali cibulovou polévku se sýrem a hamburger.
Díky tomuto úkolu jsme se dozvěděli o Americe spoustu nových a zajímavých věcí. Ve třídě byla dobrá atmosféra a všichni si navzájem pomáhali. Všichni jsme pilně pracovali a myslíme si, že se nám to povedlo.
Těšíme se na další Zemi a přejeme ostatním třídám hodně štěstí s jejich plakáty.

Zapsal: Josef Svoboda, žák 9. ročníku

Na základě třídního hlasování si deváťáci vybírali z šesti jídel (viz níže), které jim nabídly paní kuchařky.

Vítězné jídlo:
Polévka:
Cibulová polévka se sýrem
(cibule, sýr cihla, smažený hrášek, koření)

Hlavní chod:
Hamburger zdravě (hamburgerová bulka sypaná sezamem (PENAM), vepřové mleté maso ochucené (bez dráždivého koření: pepř, chilli), ledový salát, jogurtový dressing + další vhodná zelenina. Každý strávník dostane 1 ks hamburgeru. Gramáž masa bude určena dle věkové kategorie

Den realizace: úterý 22. říjen 2019. V době oběda bude žákům hrát známá americká hudba.

 

Deváťáci vyzdobili školní jídelnu kolážemi a postery:

Geografie USA

Mapa států USA

Kultura a zajímavosti USA

Osobnosti USA

Památky USA

Co se jí v USA

Stát (volí si žáci na základě třídního hlasování):
– Spojené státy americké
(anglicky United States of America, krátce také United States, zkratka US nebo USA), zkráceně také Spojené státy
Nabídka jídel ze Spojených států amerických žákům ze strany zaměstnankyň školní kuchyně, které mohou uvařit v podmínkách školní vývařovny:
Polévka:
1. Cibulová polévka se sýrem (cibule, sýr cihla, smažený hrášek, koření)

Hlavní jídlo:
2. Americký kuřecí řízek (prsa kuřecí, rajský protlak, česnek, hořčice /znáte ze školní jídelny/). Příloha: brambor
3. Hamburger zdravě (hamburgerová bulka sypaná sezamem (PENAM), vepřové mleté maso ochucené (bez dráždivého koření: pepř, chilli), ledový salát, jogurtový dressing + další vhodná zelenina. Každý strávník dostane 1 ks hamburgeru. Gramáž masa bude určena dle věkové kategorie
4. Rybí krokety (rybí filé, brambory, vejce, strouhanka. Příloha: bramborová kaše
5. Brambory zapečené s uzeným masem (brambory, uzená kýta, vejce, cibule, mléko). Příloha: zelenina
6. Vepřové maso pečené s fazolemi (vepřová kýta, fazole, karotka, cibule, brambory, koření). Příloha: chléb
7. Mexické fazole (fazole, slanina, klobása, cibule, kukuřice, kapie, rajčata, zakysaná smetana, olej, paprika sladká, /bez pepře a chilli/). Příloha: chléb

Výše uvedená jídla budou přizpůsobena školní stravě.