Úvod » Základní škola » E-bezpečí

E-Bezpečí díky grantové podpoře programu InterReg provozuje poradenské služby i v Polsku. Vyzkoušet můžete adresu www.napiszdonas.pl.

Online Videokurz E-Bezpečí pro rodiče navštěvuje již více než 4500 rodičů. Vyzkoušet ho můžete https://www.e-bezpeci.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2621:videokurz-e-bezpeci-pro-rodice-navstevuje-pres-4500-rodicu&catid=42

Manipulace s fotografiemi: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2616:manipulace-s-fotografiemi&catid=40

Kyberšikana https://www.e-bezpeci.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2615:mely-by-skoly-resit-kybersikanu-ke-ktere-dochazi-i-mimo-vyuku-existuje-rada-situaci-kdy-ano&catid=23

 

Novoroční bilancování

Začal nový rok... a předtím, než se pořádně rozjede, dovolte nám alespoň v krátkosti shrnout to, co se nám pro vás dařilo vytvářet v roce předcházejícím.

Případy vydírání dětí intimními fotkami přicházejí do poradny E-Bezpečí i týden před Vánocemi. 

Týden před Vánoci se v poradně E-Bezpečí neustále objevují nové případy spojené se sextingem, únikem intimních materiálů do online prostředí a následným vydíráním či vyhrožováním. Děti se obávají, že přestože si útočníka zablokují a budou ho ignorovat, stejně může jejich fotografie zveřejnit. Únikům fotografií do veřejného prostoru se totiž nedá vždy zabránit.

Odběr novinek E-Bezpečí

Chcete být informováni o novinkách z portálu E-Bezpečí? Přihlaste si odběr novinek.

10 běžných dovedností, které by měli zvládnout žáci, aby zajistili své vlastní bezpečí v online prostředí

K jednomu z nejrozšířenějších mýtů spojených s používáním informačních a komunikačních technologií patří mýtus o tom, že děti toho s technologiemi umí více, než jejich rodiče či učitelé. Tvrzení vychází především z toho, že děti tráví v online prostředí velké množství času. Zároveň je třeba upozornit na to, že tento čas tráví tím, co je baví, ať už jde o herní obsah, filmy, seriály či hudbu nebo sledování oblíbených influencerů. To automaticky neznamená, že se zde s jistotou něco speciálního naučí (a že dokáží technologie využívat funkčně). Velkou neznámou jsou pak dovednosti (skills) spojené s bezpečným používáním internetových služeb. Jakými dovednostmi by tedy žáci při práci s internetem měli disponovat?

 

Umělá inteligence píše za žáky seminárky, učitelé je pak chválí za skvěle zpracované úkoly

V poslední době se umělá inteligence stává čím dál tím více využívanou technologií. To ale neznamená, že by nešlo najít způsoby, jak se dá zneužít. Někteří žáci základních a středních škol se např. snaží využít umělou inteligenci k psaní referátů či jiných prací v češtině a angličtině, aby se vyhnuli problémům s náročnou prací a časovým omezením. Učitelé pak bohužel nedokáží rozpoznat, zda práci napsat žák, nebo zda byla práce vytvořena jiným způsobem. Žáci pak získají výborné známky a pochvalu učitele.

I hůře vypadající a zpracovaný útok se může do budoucna zlepšit - je mnoho forem kyber-podvodů

 

Neustále se objevují různé formy podvodů, například v podobě volně šiřitelných e-mailů. Jedním z nich je stále často doručovaný podvodný e-mail tvářící se jako předvolání-výzva z důvodu porušení zákona.

Aktualizovaný přehled smluvního výzkumu

Aktualizovaný přehled smluvního výzkumu najdete zde.

Podpořte nás. Jednou u nás možná bude hledat pomoc i vaše dítě.

Poradna projektu E-Bezpečí již 13 let pomáhá dětem (a dospělým) řešit jejich problémy s internetem, ať už jde třeba o kyberšikanu, vydírání, vyhrožování či dokonce sexuální zneužívání v online prostředí. V posledních letech bohužel počet případů trvale roste a obětí kybernetické kriminality přibývá. Dětské oběti se se svým problémem často nesvěří ani rodičům, ani učitelům, ale ani svým kamarádům... a hledají pomoc v anonymitě internetu. Podpořte činnost naší poradny a přispějte na náš provoz, každá podpora se počítá. A jednou u nás bude hledat pomoc třeba i vaše dítě...
Stačí kliknout, každá pomoc má smysl.

Podvodníci opět zkoušejí phishing. Terčem je ČSOB

Opět tu máme vlnu phishingu zaměřenou na klienty ČSOB. Do e-mailových schránek dorazí e-mail o tom, že váš účet u ČSOB byl dočasně zablokován z důvodu neobvyklých pokusů o přihlášení. "Aktivovat účet" pak opětovně můžete prostřednictvím odkazu, který vede na podvodné stránky napodobující ČSOB online bankovnictví. Neklikat, nezadávat informace, označit jako spam a smazat.

Pozor, citlivé materiály dětí šíří stále častěji také senioři - babičky a dědečkové. Fotky koupajících se vnoučků jsou na internetu velmi populární.

Před několika měsíci vydala Univerzita Palackého v Olomouci (Centrum prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP) ve spolupráci s Microsoft ČR výzkumnou zprávu shrnující klíčová zjištění výzkumu Sharenting u českých rodičů (2022). Ten upozorňuje na rizika sdílení intimních (a dalších citlivých) materiálů dětí v online prostředí jejich vlastními rodiči a především pak upozorňuje na fotografie a videa, na kterých je dítě zcela nahé (např. při sprchování, koupání, přebalování, křtu). Co je však zajímavé, fotografie a videa nahých dětí sdílejí kromě rodičů také jejich prarodiče - babičky a dědečkové. Ti bohužel obvykle nebývají poučeni, jaká rizika při sdílení podobných fotografií hrozí.

Již brzy začne umělá inteligence chrlit seminární a kvalifikační práce (třeba diplomky či bakalářské práce) a odhalit ji bude nemožné, každé dílo totiž bude originální. Problém bude mít i věda samotná.

Před několika týdny jsme upozornili na rizika (ale samozřejmě i příležitosti), která jsou spojena s masovým rozvojem umělé inteligence (neurálních sítí), především pak modelu GPT3 od OpenAI. Za poměrně krátkou dobu byla publikována nová, propracovanější verze, která umožňuje generovat srozumitelné texty ještě lépe, než tomu bylo před půl rokem. Nově byl také spuštěn ChatGPT, který je optimalizován pro využití právě v rámci mezilidské, respektivě “lidsko-strojové” komunikace. Jakým způsobem tyto technologie promění svět? A jaká rizika jsou s aktivním využíváním AI spojena, třeba v akademické a vědecké oblasti? O tom všem v našem dnešním textu.

Pravda a lež v online světě (záznam webináře)

Nestihli jste letos naše webináře zaměřené na podporu mediální gramotnosti? Nevadí, máme pro vás záznam! Živě je to ale lepší! :-)  


Podpořte nás

Podpořte aktivity projektu E-Bezpečí a pomůžete tak dětem i dospělým v nouzi. Podpořte třeba naši online poradnu, která již 13 let pomáhá obětem v nouzi překonat jejich obtížnou situaci spojenou s internetem. Podpořit nás můžete zde.

Práce z dezinformacemi ve školách - reportáž

Česká televize natočila na našem workshopu zajímavou reportáž.Přečetli jsme za vás:

Google zaplatí Indianě 20 milionů dolarů. Kvůli sledování uživatelů
Podívejte se, jak získaly název prohlížeče Chrome, Edge, Safari a Firefox
Děti v roli hackerů. Školy řeší případy, kdy se jim žáci nabourají do systémů
Top pět robotů odhalených v roce 2022: humanoidi i robozvířata
Jak přijít o cenná data. Etický hacker prozradil nejlepší triky
LinkedIn existuje už 20 let, slouží k hledání práce i zaměstnanců
SMS už nejsou v módě. Češi vzali o Štědrém dnu sociální sítě útokem
Umělá inteligence odhalí falešný podpis
Nejlepší dárek může ušetřit statisíce. Ukažte rodině, jak fungují podvody
Dohra za Cambridge Analytica. Meta zaplatí 725 milionů dolarů za urovnání soudního sporu
Twitter musí být v EU pod dohledem, burcují Němci
Vyděračský virus ochromil systémy britského Guardianu
Na vývoji evropské digitální peněženky se bude podílet Avast
Temný svět smajlíků: Některé mladí užívají pro označení drog, jiné pro nemravnosti
Přiměli hráče k nechtěným nákupům? Epic zaplatí 520 milionů dolarů za urovnání obvinění
Nemocnice stále čelí kyberútokům
Facebook podle Evropské komise zneužívá postavení na trhu s reklamou
Musk má složit šéfovský post, rozhodli uživatelé Twitteru
Za odkazy na Facebook a Instagram stopka. Twitter bude účty odstraňovat
Čínský TikTok sníží počet zaměstnanců v RuskuSledovat nás můžete také na Facebooku (https://www.facebook.com/ebezpeci), YouTube (https://www.youtube.com/ebezpeci), Instagramu (https://www.instagram.com/ebezpeci) a Twitteru (https://twitter.com/ebezpeci).

CEDMO startuje vzdělávací akce zaměřené na podporu mediální gramotnosti

Ve středu 26. října 2022 proběhla v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jedna z prvních vzdělávacích akcí zaměřených na posilování mediální gramotnosti pedagogů s názvem Pravda a lež v online světě. Zúčastnilo se jí přes 150 pedagogů a studentů učitelství z celé České republiky, kteří dorazili do auditoria, případně se připojili prostřednictvím online streamu.


Číst dál

Sharenting u českých rodičů (2022)


Nový výzkum Sharenting u českých rodičů, který společně zrealizovalo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Microsoft ČR, se věnuje problematice tzv. sharentingu, tedy rizikovému sdílení citlivých informací dětí v online prostředí jejich vlastními rodiči. Do výzkumu, který probíhal od března do července letošního roku, se zapojilo celkem 2481 rodičů (převážně matek) z celé České republiky.


Číst dál

Zavirovaná reklama na Facebooku nabízí ke stažení film Black Adam. Jde však o malware, neklikat.

Podvodná reklama na Facebooku nabízí ke stažení film Black Adam. Ve skutečnosti si do svého počítače stáhnete program obsahující malware. Neklikat a neotvírat!

 

Nová podstránka E-Bezpečí připomíná důležitost fact-checkingu

V těchto dnech spouštíme na našich stránkách podstránku věnovanou základům factcheckingtu. Stránku shrnuje a připomíná základní postupy spojené s ověřováním fakt na internetu (tzv. fact-checking), připomíná možnosti tzv. reverzního vyhledávání informací, zároveň popisuje motivaci šířitelů nepravdivých informací v online prostředí či připomíná jazykové charakteristiky "podezřelých" textů, které kolují internetem. Stránku najdete na adrese: https://e-bezpeci.cz/factchecking/

 

Základy fact-checkingu

Vyzkoušejte naši novou tematickou stránku věnovanou základům fact-checkingu.

Počet online podvodů extrémně narůstá, uživatelé dělají stále stejné chyby

Počet podvodů páchaných v online prostředí v posledním roce razantně narostl, kromě běžných dobře známých podvodů se objevily nové formy podvodného chování, které začaly aktivně cílit například na uživatele, které v online prostředí prodávají zboží. Narostl také počet podvodů spojených s investicemi do kryptoměn, které slibují rychlé zbohatnutí. Stále populárnější se stává také vishing, tedy druh podvodného telefonátu.


Číst dál

Nabídka pro učitele a studenty učitelství

Jste učitel? A chcete se dále vzdělávat? Nebo jste student učitelství? Využijte naší nabídky a navštivte naše přednášky o mediální výchově. Podrobnosti najdete v události na Facebooku. Přihlásit se pak můžete zde. Akce jsou realizovány v rámci projektu Central European Digital Media Observatory a jsou ZDARMA.

 

Facebookem se šíří podvodná reklama na film Aquaman 2. Směřuje na soubor s malwarem.

V těchto dnech se po Facebooku šíří podvodná reklama na film Aquaman 2 - The Lost Kingdom, která nabízí možnost stáhnout si plnou verzi filmu prostřednictvím reklamního odkazu. Ve skutečnosti vás však reklama po kliknutí přesměruje na zavirovaný soubor. 

 Přečetli jsme za vás:

Počet hackerských útoků na české firmy v září klesl
Hackeři napojení na Kreml prý napadli soukromý telefon Trussové
Cesta k radikalizaci: „Konspirátoři míří na zranitelné lidi,“ říká expertka
Dvě třetiny rodičů sdílejí fotky svých dětí online, o souhlas žádá málokdo
DigiDay EDU
Konec nošení dokladů? Budou v mobilu
Na český T-Mobile útočili hackeři, potvrdil operátor
Windows 12 by mohly být prvním ryze cloudovým systémem Microsoftu pro masy
Boj o platební systém. Google dostal v Indii skoro třímiliardovou pokutu
Desítky lidí naletěly internetovým podvodníkům, škody jsou v milionech
Na internet unikla data 65 tisíc institucí a firem, včetně českých
WhatsApp postihl globální výpadek
Milostní podvodníci tahali z lidí peníze. Ukořistili 20,5 milionu korun
Přišli o 1,7 milionu i statisíce z půjčky. Policie uk&a
Nastavení souborů cookies
Díky souborům cookies můžeme zobrazovat naše webové stránky tak, aby váš zážitek z procházení byl co nejpříjemnější.  více informací o použití cookies
Přijmout nezbytné
Přijmout vše