Úvod » Základní škola » E-bezpečí

E-Bezpečí díky grantové podpoře programu InterReg provozuje poradenské služby i v Polsku. Vyzkoušet můžete adresu www.napiszdonas.pl.

Online Videokurz E-Bezpečí pro rodiče navštěvuje již více než 4500 rodičů. Vyzkoušet ho můžete https://www.e-bezpeci.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2621:videokurz-e-bezpeci-pro-rodice-navstevuje-pres-4500-rodicu&catid=42

Manipulace s fotografiemi: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2616:manipulace-s-fotografiemi&catid=40

Kyberšikana https://www.e-bezpeci.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2615:mely-by-skoly-resit-kybersikanu-ke-ktere-dochazi-i-mimo-vyuku-existuje-rada-situaci-kdy-ano&catid=23

 

ChatGPT umožňuje běžným uživatelům vytvářet nejrůznější druhy škodlivých kódů, lze očekávat nárůst internetových podvodů všeho druhu.

V dnešním textu se zaměříme na jeden z řady problémů, které jsou spojeny se zneužitím generativní neurální sítě ChatGPT. Nástroj ChatGPT je masově rozšířený a je využíván stovkami milionů uživatelů z celého světa. I když jde nástroj s mnoha užitečnými aplikacemi, může být také - bohužel - zneužit pro vytváření škodlivých kódů a malware. A právě to si představíme v našem dnešním textu. Úvodní poznámka: Pokud si chcete tento článek užít a máte připojenou webovou kameru, určitě ji povolte.

Chapstick challenge (labello challenge)

Jde o skupinu nejrůznějších výzev pocházejících především ze sociální sítě TikTok, které využívají balzám na rty (značky ChapStick či Labello, odtud název výzvy a hashtag, pod kterým se výzva šíří). Existuje mnoho různých variací - od nevinných, po více nebezpečné - které mohou nabádat k sebevražednému chování. Samozřejmě i zde platí: Nenapodobovat, nešířit dál, nahlašovat, blokovat.

Nebezpečné výzvy - rychlé rady pro rodiče

Děsí vás nebezpečné výzvy (dangerous challenges), o kterých se mluví v médiích? Nevíte, co dělat? Jak na děti působit preventivně? Jak zajistit jejich bezpečnost? Držte se několika jednoduchých rad.





Nahlédnutí do naší online poradny v začátku roku 2023

 

Za rok 2022 jsme v poradně E-Bezpečí (www.napisnam.cz) Univerzity Palackého v Olomouci zaznamenali nárůst případů. Hlášeny byly případy a problémy nejen od dětí, ale i dospělých. Neznamená to však, že by četnost případů hlášených dětmi nějak výrazně klesala. Naši poradci se stále více a více potýkají s problémy dětí, kteří si stěžují na úzkosti a psychické potíže. Objevují se jejich výroky, v nichž se svěřují s úmyslem se sebepoškodit, pokusit se o sebevraždu, a to v souvislosti s rizikovou zkušeností v kyberprostoru. V těchto případech využíváme velmi dobré spolupráce s Linkou bezpečí, na kterou tyto dětské oběti odkazujeme.

Co je body shaming?

Body shaming je fenomén, který se vyskytuje v mnoha společnostech po celém světě. Je to forma ponižování, kritiky nebo urážení jednotlivce kvůli jeho tělesnému vzhledu. Tento jev se obvykle vyskytuje v kontextu společenských standardů krásy a ideálů tělesnosti, které jsou často nereálné a diskriminující… a které se neustále proměňují.

 

Co je to DoS a DDoS?

DoS (Denial of Service) je druh kybernetického útoku, který je zaměřen na zahlcení cílového serveru nebo sítě takovým množstvím dat, že uživatelé nejsou schopni přistupovat k požadovaným službám. DoS útoky jsou často spouštěny pomocí botnetů, což jsou sítě počítačů, které byly infikovány škodlivým softwarem a jsou ovládány útočníkem. Útoky DoS se staly běžnou taktikou pro hackery a kyberzločince, kteří chtějí způsobit podnikům a organizacím ztráty v produktivitě a výpadky služeb, což může mít vliv na finanční výsledky a pověst dané společnosti. DoS útoky se také používají k odstraňování konkurence, získávání informací nebo k vyjádření politických názorů.

TikTok rizikový je, děti z něj ale neodejdou

V posledních dnech byla vydána na národní i mezinárodní úrovni řada varování, která upozorňují na rizika, která se pojí s aplikací TikTok. NÚKIB např. opakovaně upozorňuje na to, že TikTok představuje bezpečnostní hrozbu, a to především v situacích, kdy má zařízení (mobilní telefon, tablet), na kterém je TikTok nainstalován, přístup k významným informačním systémům. Postupně tak TikTok mizí ze zařízení pracovníků ministerstev, státních úřadů, státních podniků a soukromých firem, které postupně mažou i své komunikační profily a kanály.

Stream Nebezpečné výzvy (challenge) ZDARMA

Vážení rodiče, drazí učitelé, vzhledem k tragickým událostem spojeným s napodobením rizikové výzvy blackout challenge jsme pro rodiče, pedagogy a další dospělé zájemce připravili na příští týden tematický stream: Nebezpečné výzvy (challenge), který povedou zkušení lektoři doc. Kamil Kopecký a doc. René Szotkowski.
Přihlašovat se můžete prostřednictvím našeho webu: https://e-bezpeci.cz/stream/
 
Stream je pro účastníky ZDARMA. 
Upozornění: Stream NENÍ URČEN DĚTEM!

Poradna E-Bezpečí řeší případy z celé ČR. Unikátní mapa ukazuje, z jakých regionů klienti nahlašují třeba vydírání či kyberšikanu

Poradna E-Bezpečí již 13 let pomáhá řešit případy rizikového chování, ke kterému dochází v online prostředí, k typickým tématům, kteří její poradci řeší, patří třeba vydírání intimními materiály, různé druhy online podvodů či např. kyberšikana. Ke klientům poradny patří v téměř 50 procentech děti, které se bojí svěřit se se svým problémem dospělému - třeba rodiči či učiteli - a hledají pomoc právě v anonymním prostředí internetu.

Nová knížečka

Nová knížečka o kyberšikaně pro žáky v novém designu je ke stažení zde.

Novoroční bilancování

Začal nový rok... a předtím, než se pořádně rozjede, dovolte nám alespoň v krátkosti shrnout to, co se nám pro vás dařilo vytvářet v roce předcházejícím.

Případy vydírání dětí intimními fotkami přicházejí do poradny E-Bezpečí i týden před Vánocemi. 

Týden před Vánoci se v poradně E-Bezpečí neustále objevují nové případy spojené se sextingem, únikem intimních materiálů do online prostředí a následným vydíráním či vyhrožováním. Děti se obávají, že přestože si útočníka zablokují a budou ho ignorovat, stejně může jejich fotografie zveřejnit. Únikům fotografií do veřejného prostoru se totiž nedá vždy zabránit.

Odběr novinek E-Bezpečí

Chcete být informováni o novinkách z portálu E-Bezpečí? Přihlaste si odběr novinek.

10 běžných dovedností, které by měli zvládnout žáci, aby zajistili své vlastní bezpečí v online prostředí

K jednomu z nejrozšířenějších mýtů spojených s používáním informačních a komunikačních technologií patří mýtus o tom, že děti toho s technologiemi umí více, než jejich rodiče či učitelé. Tvrzení vychází především z toho, že děti tráví v online prostředí velké množství času. Zároveň je třeba upozornit na to, že tento čas tráví tím, co je baví, ať už jde o herní obsah, filmy, seriály či hudbu nebo sledování oblíbených influencerů. To automaticky neznamená, že se zde s jistotou něco speciálního naučí (a že dokáží technologie využívat funkčně). Velkou neznámou jsou pak dovednosti (skills) spojené s bezpečným používáním internetových služeb. Jakými dovednostmi by tedy žáci při práci s internetem měli disponovat?

 

Umělá inteligence píše za žáky seminárky, učitelé je pak chválí za skvěle zpracované úkoly

V poslední době se umělá inteligence stává čím dál tím více využívanou technologií. To ale neznamená, že by nešlo najít způsoby, jak se dá zneužít. Někteří žáci základních a středních škol se např. snaží využít umělou inteligenci k psaní referátů či jiných prací v češtině a angličtině, aby se vyhnuli problémům s náročnou prací a časovým omezením. Učitelé pak bohužel nedokáží rozpoznat, zda práci napsat žák, nebo zda byla práce vytvořena jiným způsobem. Žáci pak získají výborné známky a pochvalu učitele.

I hůře vypadající a zpracovaný útok se může do budoucna zlepšit - je mnoho forem kyber-podvodů

 

Neustále se objevují různé formy podvodů, například v podobě volně šiřitelných e-mailů. Jedním z nich je stále často doručovaný podvodný e-mail tvářící se jako předvolání-výzva z důvodu porušení zákona.

Aktualizovaný přehled smluvního výzkumu

Aktualizovaný přehled smluvního výzkumu najdete zde.

Podpořte nás. Jednou u nás možná bude hledat pomoc i vaše dítě.

Poradna projektu E-Bezpečí již 13 let pomáhá dětem (a dospělým) řešit jejich problémy s internetem, ať už jde třeba o kyberšikanu, vydírání, vyhrožování či dokonce sexuální zneužívání v online prostředí. V posledních letech bohužel počet případů trvale roste a obětí kybernetické kriminality přibývá. Dětské oběti se se svým problémem často nesvěří ani rodičům, ani učitelům, ale ani svým kamarádům... a hledají pomoc v anonymitě internetu. Podpořte činnost naší poradny a přispějte na náš provoz, každá podpora se počítá. A jednou u nás bude hledat pomoc třeba i vaše dítě...
Stačí kliknout, každá pomoc má smysl.

Podvodníci opět zkoušejí phishing. Terčem je ČSOB

Opět tu máme vlnu phishingu zaměřenou na klienty ČSOB. Do e-mailových schránek dorazí e-mail o tom, že váš účet u ČSOB byl dočasně zablokován z důvodu neobvyklých pokusů o přihlášení. "Aktivovat účet" pak opětovně můžete prostřednictvím odkazu, který vede na podvodné stránky napodobující ČSOB online bankovnictví. Neklikat, nezadávat informace, označit jako spam a smazat.

Pozor, citlivé materiály dětí šíří stále častěji také senioři - babičky a dědečkové. Fotky koupajících se vnoučků jsou na internetu velmi populární.

Před několika měsíci vydala Univerzita Palackého v Olomouci (Centrum prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP) ve spolupráci s Microsoft ČR výzkumnou zprávu shrnující klíčová zjištění výzkumu Sharenting u českých rodičů (2022). Ten upozorňuje na rizika sdílení intimních (a dalších citlivých) materiálů dětí v online prostředí jejich vlastními rodiči a především pak upozorňuje na fotografie a videa, na kterých je dítě zcela nahé (např. při sprchování, koupání, přebalování, křtu). Co je však zajímavé, fotografie a videa nahých dětí sdílejí kromě rodičů také jejich prarodiče - babičky a dědečkové. Ti bohužel obvykle nebývají poučeni, jaká rizika při sdílení podobných fotografií hrozí.

Již brzy začne umělá inteligence chrlit seminární a kvalifikační práce (třeba diplomky či bakalářské práce) a odhalit ji bude nemožné, každé dílo totiž bude originální. Problém bude mít i věda samotná.

Před několika týdny jsme upozornili na rizika (ale samozřejmě i příležitosti), která jsou spojena s masovým rozvojem umělé inteligence (neurálních sítí), především pak modelu GPT3 od OpenAI. Za poměrně krátkou dobu byla publikována nová, propracovanější verze, která umožňuje generovat srozumitelné texty ještě lépe, než tomu bylo před půl rokem. Nově byl také spuštěn ChatGPT, který je optimalizován pro využití právě v rámci mezilidské, respektivě “lidsko-strojové” komunikace. Jakým způsobem tyto technologie promění svět? A jaká rizika jsou s aktivním využíváním AI spojena, třeba v akademické a vědecké oblasti? O tom všem v našem dnešním textu.

Pravda a lež v online světě (záznam webináře)

Nestihli jste letos naše webináře zaměřené na podporu mediální gramotnosti? Nevadí, máme pro vás záznam! Živě je to ale lepší! :-)  


Podpořte nás

Podpořte aktivity projektu E-Bezpečí a pomůžete tak dětem i dospělým v nouzi. Podpořte třeba naši online poradnu, která již 13 let pomáhá obětem v nouzi překonat jejich obtížnou situaci spojenou s internetem. Podpořit nás můžete zde.

Práce z dezinformacemi ve školách - reportáž

Česká televize natočila na našem workshopu zajímavou reportáž.



Přečetli jsme za vás:

Google zaplatí Indianě 20 milionů dolarů. Kvůli sledování uživatelů
Podívejte se, jak získaly název prohlížeče Chrome, Edge, Safari a Firefox
Děti v roli hackerů. Školy řeší případy, kdy se jim žáci nabourají do systémů
Top pět robotů odhalených v roce 2022: humanoidi i robozvířata
Jak přijít o cenná data. Etický hacker prozradil nejlepší triky
LinkedIn existuje už 20 let, slouží k hledání práce i zaměstnanců
SMS už nejsou v módě. Češi vzali o Štědrém dnu sociální sítě útokem
Umělá inteligence odhalí falešný podpis
Nejlepší dárek může ušetřit statisíce. Ukažte rodině, jak fungují podvody
Dohra za Cambridge Analytica. Meta zaplatí 725 milionů dolarů za urovnání soudního sporu
Twitter musí být v EU pod dohledem, burcují Němci
Vyděračský virus ochromil systémy britského Guardianu
Na vývoji evropské digitální peněženky se bude podílet Avast
Temný svět smajlíků: Některé mladí užívají pro označení drog, jiné pro nemravnosti
Přiměli hráče k nechtěným nákupům? Epic zaplatí 520 milionů dolarů za urovnání obvinění
Nemocnice stále čelí kyberútokům
Facebook podle Evropské komise zneužívá postavení na trhu s reklamou
Musk má složit šéfovský post, rozhodli uživatelé Twitteru
Za odkazy na Facebook a Instagram stopka. Twitter bude účty odstraňovat
Čínský TikTok sníží počet zaměstnanců v Rusku



Sledovat nás můžete také na Facebooku (https://www.facebook.com/ebezpeci), YouTube (https://www.youtube.com/ebezpeci), Instagramu (https://www.instagram.com/ebezpeci) a Twitteru (https://twitter.com/ebezpeci).

CEDMO startuje vzdělávací akce zaměřené na podporu mediální gramotnosti

Ve středu 26. října 2022 proběhla v aule Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jedna z prvních vzdělávacích akcí zaměřených na posilování mediální gramotnosti pedagogů s názvem Pravda a lež v online světě. Zúčastnilo se jí přes 150 pedagogů a studentů učitelství z celé České republiky, kteří dorazili do auditoria, případně se připojili prostřednictvím online streamu.


Číst dál

Sharenting u českých rodičů (2022)


Nový výzkum Sharenting u českých rodičů, který společně zrealizovalo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Microsoft ČR, se věnuje problematice tzv. sharentingu, tedy rizikovému sdílení citlivých informací dětí v online prostředí jejich vlastními rodiči. Do výzkumu, který probíhal od března do července letošního roku, se zapojilo celkem 2481 rodičů (převážně matek) z celé České republiky.


Číst dál

Zavirovaná reklama na Facebooku nabízí ke stažení film Black Adam. Jde však o malware, neklikat.

Podvodná reklama na Facebooku nabízí ke stažení film Black Adam. Ve skutečnosti si do svého počítače stáhnete program obsahující malware. Neklikat a neotvírat!

 

Nová podstránka E-Bezpečí připomíná důležitost fact-checkingu

V těchto dnech spouštíme na našich stránkách podstránku věnovanou základům factcheckingtu. Stránku shrnuje a připomíná základní postupy spojené s ověřováním fakt na internetu (tzv. fact-checking), připomíná možnosti tzv. reverzního vyhledávání informací, zároveň popisuje motivaci šířitelů nepravdivých informací v online prostředí či připomíná jazykové charakteristiky "podezřelých" textů, které kolují internetem. Stránku najdete na adrese: https://e-bezpeci.cz/factchecking/

 

Základy fact-checkingu

Nastavení souborů cookies
Díky souborům cookies můžeme zobrazovat naše webové stránky tak, aby váš zážitek z procházení byl co nejpříjemnější.  více informací o použití cookies
Přijmout nezbytné
Přijmout vše